Biogram

Beata Prościak (urodzona 11 kwietnia 1971 roku w Mielcu) – doktor nauk humanistycznych, autorka czterdziestu pięciu publikacji naukowych (w tym międzynarodowych) z dziedziny metodyki nauczania języka polskiego oraz pedagogiki, recenzent międzynarodowych prac naukowych, wykładowca Państwowej Wyższej Szkole Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu (w latach 2004-2010), adiunkt w Wyższej Szkole Zarządzania w Rzeszowie (w latach 2005-2013), nauczyciel dyplomowany w Zespole Szkół Technicznych im. Tadeusza Kościuszki w Leżajsku, odznaczona Medalem Komisji Edukacji Narodowej (2019), artystka, malarka obrazów fraktalnych.

Tytuł doktora uzyskała w 2003 roku w Akademii Pedagogicznej (obecnie Uniwersytet Pedagogiczny). Brała czynny udział w kilkunastu konferencjach naukowych na skalę ogólnopolską i międzynarodową. Jej zainteresowania naukowe koncentrują się wokół rozwiązań edukacyjnych w zakresie nowatorskich metod nauczania jej autorstwa (z uwzględnieniem wykorzystania AI).

Współpracowała z Ministerstwem Edukacji Narodowej w Warszawie, Ośrodkiem Rozwoju Edukacji w Warszawie, z Centralną Komisją Egzaminacyjną w Warszawie oraz z Ośrodkiem Rozwoju Edukacji w Warszawie. Ponadto jest czynnym egzaminatorem maturalnym OKE w Krakowie.

Jest artystką na skalę międzynarodową, wystawiała swoją sztukę m.in. w Gallery Steiner w Wiedniu. Wernisaż jej prac malarskich z cyklu pt. „Mieszkańcy Planety Światła” odbył się w sierpniu 2022 roku.

Wystawa jej prac malarskich pt. „Świetliste inspiracje” została zaprezentowana również w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie przy współudziale profesorów Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Wernisaż odbył się w dniach 19-21 września 2019 roku podczas XXV Krajowej Konferencji Diagnostyki Edukacyjnej, pt. Znaczenie diagnostyki edukacyjnej dla procesu kształcenia.

Ponadto dwukrotnie odbył się wernisaż jej autorskich prac malarskich w Galerii Teatru Maska w Rzeszowie w 2011 oraz 2023 roku. Poza tym wystawy obrazów jej autorstwa odbywają się cyklicznie (od 2011 roku) podczas Powiatowych Przeglądów Twórczości Nauczycieli w Muzeum Ziemi Leżajskiej (w latach 2011- 2024).

Zaświadczenia udziału w konferencjach międzynarodowych: Kliknij tutaj, aby otworzyć plik PDF.